Home / Arıza kodları ve çözümleri / Vestel Klima FL Arızası ve Çözümü

Vestel Klima FL Arızası ve Çözümü

Vestel marka cihazlarda ortalama yılda bir kez karşımıza çıkan fl arıza kodu ile ilgili bir içerik okuyacaksınız. Bu sayfamızda fl arıza kodu hakkında bilgilendirme ve çözümünü ele alacağız.

Tüm klimalarda olduğu gibi Vestel cihazlarda da yılın belli dönemlerinde bakım yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Vestel markası bu konuyu insanlar üzerinde daha da etkili bir hale getirebilmek adına güzel bir uygulama ve uyarı yöntemi geliştirmiş ve fl hata kodu ile insanlara klimanızın filtreleri tıkandı, klimanıza bakım yaptırma vakti geldi diye uyarıyor. Lakin malesef birçok insan bunu bir arıza olarak düşünüyor. Fl hata kodu çıktığında klimanız soğutma ve ısıtma fonksiyonunu yerine getiriyor bu konuda bir sorun yok. Lakin dijital ekran üzerinde fl hata kodu karşınıza çıktığı için ve oda sıcaklığını ekranda göremediğiniz için psikolojik olarak bir rahatsızlık hissediyorsunuz dolayısı ile servis talebinde bulunuyorsunuz. İlk olarak rahat olabilirsiniz ve bu sorunun bir kısmını bireysel olarak çözümleyebilirsiniz.

vestel marka logosu
vestel marka logosu

Lejyoner bakterisine dikkat!

Fl kodu bir arıza anlamına gelmiyor yalnızca size uyarı veriyor. Çözümü için ilk olarak klimanızın ön kapağını açmanız ve filtreleri yerinden çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra banyo ya da uygun bir lavaboya giderek filtreleri güzel bir şekilde sabunla yıkamanız gerekmektedir. Bu işlemin akabinde filtreleri uygun bir yere bırakarak süzülmesini bekleyin ve bu süreçte klimanız kapalı kalsın. İç aksamı çok yoğun bir şekile dolmuşsa mutlaka servis talep ederek detaylı bir bakım talebi oluşturun. Eğer çok yoğun değil biraz daha idare ederim derseniz bilin ki sağlığınızla oynuyorsunuz ve tehlike ile (lejyoner bakterisi) karşı karşıyasınız. Bu durum risk faktörüdür, dikkate alınması gerekir. Filtreler kuruduğunda yerine takabilirsiniz ön kapağını nazik bir şekilde kapatabilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra kumanda üzerinden cihazınızı çalıştırabilirsiniz.

Son aşamadasınız;

Cihazı çalıştırdığınızda tekrar ekranda fl hata kodu çıkacak. Lakin sakin olun ve kumanda üzerinde aynı anda 10 saniye kadar artı ve eksi tuşlarına basmanız gerekecek. Bu işlem tamamlandıktan sonra cihazınızın dijital ekranından fl uyarısı giderimiş olacaktır. Böylelikle klimanızı kaldığı yerden aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Klima bakımı ne kadar sürede bir yapılmalı?

Biz teknik servis ekiplerimize gittikleri müşterilerde bilgilendirme yapmalarını söylüyoruz cihaz eğer vakti geldiyse bakıma alınmalıdır. Lakin bizim halkımız arıza olmadan servis talep etmediği için ve bu konuda fazlasıyla bilinçsiz davrandığı için malesef ciddi sorunlarla karşılaşmaktadır. Ortalama her yıl 2 kez klima bakımı yaptrımanızı öneriyoruz.

About Bursa Klima Servisi

Bursa klima arıza onarım hizmetleri, satış, demontaj ve montaj hizmetleri için 0505 992 06 95 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Check Also

Arçelik CH67 Arıza ikazı nasıl çözülür?

Arçelik marka cihazlarda meydana gelen CH 67 arızanın birden fazla sebebi bulunmaktadır temel olarak bilmemiz …

7 comments

  1. Bizde de fl hatası çıkmıştıtelefon ettiğimizde randevu kaydı açtılar aynı gün içinde geldiler hem bakım yaptılar hem de fl hatasını kaldırıp bize denasıl yapacağımızı öğretip gittiler çok teşekkür ederiz.

  2. Mehmet ayvataş

    Fl çıktı filitreyi temizledim kurudu yerine taktım Reşat yaptim ama fl geçmedi klima çalışıyor sıkıntı yok ne yapabilirim

  3. Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Sağolun var olun.

  4. + ve – tuşuna aynı anda 10 saniye basın geçiyor

  5. Merhaba, İzmir de bulunuyorum. Vestel Smartplus 9000 btu klimamızda FL ışığı yanmaktadır.Kumandası orjinal küçük kumandandır.Flitreleri yıkayıp kurutup taktım.+ ve – tuşlarına uzun bir süre aynı anda bastım. FL silinmedi.Servis çağırdım.O da silemedi.Ana kart değişmesi lazım dedi.Bence kolaya kaçıyorlar.Klima normal çalışıyor soğutma yapıyor.Kumanda dan kapatınca FL ışığı yine sönmüyor şalterden kapatıyoruz.Bu durumda ne yapmalıyım.Bilgi verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

    • Orijnal bir vestel marka kumanda satın alarak bu sorunu giderebilirsiniz. Ya da izmir’de hizmet veren yılmaz klima servisi çağırarak yardım alabilirsiniz. Bursa’dan klimacı ümit usta önerdi derseniz selamımızla ilgilenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servisi ARA