Home / Bursa Tekniker Servis / Klima arıza onarımı el kitabı

Klima arıza onarımı el kitabı

Klima arızaları malesef yaz kış fark etmeksizin karşımıza çıkabilir ve bu durumda bireysel çözümler üretebileceğimiz bazı durumlar vardır. Her ne kadar bir internet sitesinde bulunuyor olsanız da temel olarak el kitabı niteliğinde sizlere şimdi klima arızalarının onarımını yapabileceiniz şeyleri genel hatları ile özetleyeceğiz.

Bireysel çözüm hangi durumlarda mümkün?

1- Klima filtre temizleme işlemleri

2- Klima kumanda mod ayarları

3- Klima soğutma sorunları

4- Klima kapasitör arızaları

5- Klima kumanda arızaları

Bu beş temel maddeyi inceleyeceğiz ve elimizden geldiğince pratik bir şekilde konuyu özetleyeceğiz sizler de eğer merak ettiğiniz durum varsa aşağıdan yorum bırakabilir ve merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Klima filtre temizleme;

Klimanızın ön kapağını kaldırarak bireysel olarak yapabileceğiniz bir işlemdir. Cihazın ön ya da üst kısımda yer alan kapağının kaldırılması ile beraber alacağınız filtrelerin temizleme işlemini ortalama 3-4 haftada bir yapmanızı öneriyoruz. Eğer çok fazla tozlu bir ortamda ya da şantiye alanında çalışıyorsanız bu süreci daha da kısaltmanızda fayda var. Böylelikle hem klimanızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacaksınız hem de temiz bir yaşam alanı oluşturabileceksiniz. Ayrıca antibakteriyel klima ürünleri kullanmanızı da tavsiye ederiz. Bu filtrelerin kaldırılması ile beraber bireysel olarak klima iç ünite temizliğini yapabilir ve rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca yılda en az 2 kez klima bakımı yaptırmanızda da fayda olacaktır.

Klima kumanda mod ayarları

Klimanızın üzerinde 4 farklı mod ayarı vardır. Bu modlar “ısıtma, soğutma, nem alma ve fan” olmak üzere incelenebilmektedir. Bu ayarlar sayesinde cihazınızın istediğiniz fonksiyonu yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Temel olarak Türkçe ise rahat bir şekilde algılayabilir yabancı dil ise genellikle sıralama cool, heat, dry ve fan olacak şekilde sunulur.

Mod ayarlarının Türkçe olmaması durumunda İngilizce olarak yazılması sağlanır ve çevirilerini hemen size sunalım. Cool soğutma anlamına gelir. Heat ısıtma seçeneğini aktifleştirmenizi sağlar. Dry nem alma modudur ve son olarak Fan seçeneğini çalıştırırsanız ısıtma ya da soğutma olmayacak vantilatör etkisinde üfleme yapacaktır. Odadaki havanın sirküle edilmesini görebilirsiniz.

Klimada soğutma sorunları nelerdir ve nasıl çözülür?

Klimada soğtuma prensibi ile başlayabiliriz. Temel olarak anlaşılacak şekilde klimanızı kumandadan açtığınızda klimanın iç ünitesinin fanının dönmeye başladığını görürsünüz. İç ünite fan motoru dönmeye başladıktan birkaç dakika sonra dış üniteye sinyal kabloları vasıtası ile haberleşme yapılır ve dış ünite devreye girerek fan motorunu aktifleştirir ve soğutma başlar. Cihazınızdaki borularda soğuma belirtilerini görürsünüz ve akabinde iç ünitede soğutma başladığını görebilirsiniz.

Klimalarda soğutma problemini en sık gördüğümüz durumlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Kumandanın yanlış ayarlanması,
  • Klimanızın filtrelerinin çok fazla tıkalı vaziyette olması,
  • Klimanızın gazının eksik ya da bitmiş olması (kaçak kontrolü gerektirir.)
  • Klimanızın iç ünitesindeki alıcı gözde problem varsa kumandadan hareket ettiremezsiniz.
  • Klimanızın kart üzerindeki sigortası patlamışsa klimanız hiçbir şekilde açılmayacaktır.
  • Klimanızın iç ya da dış ünitesi üzerindeki kablo bağlantılarında problem varsa soğutma başlamayacaktır.
  • Klimanızın iç ya da dış ünite fan motorunda sorun varsa kısa süre içinde hararet yapacaktır.

Bunun gibi örnekler artarak çoğaltılabilir. Soğutma ya da ısıtma sorunlarında bireysel olarak kontrolleri yapmanızı ve gerektiğinde bir servis çağırmanızı öneririm.

Klima kapasitör arızası konusunda daha önce şu sayfada paylaşım yaptık detaylı bir şekilde bilgi için ilgili sayfamızı kontrol etmenizde fayda var.

Kumanda arızaları

Bu durum genellikle alıcı göz sorunu olarak karşımıza çıkıyor ve çözümü için yeni bir kumanda almak daha ekonomik oluyor. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus var ki orijinal kumandalar biraz maliyetli olabilir ve bu yüzden akıllı klima kumandası diye tabir ettiğimiz modelleri tercih ederek çok daha uygun fiyata işinizi çözebilirsiniz.

4- Klima kapasitör arızaları

Temel olarak bu konuyu daha önceli içeriklerimizde yazmıştık detaylı bir şekilde tekrar yazmak yerine kapasitör’ün neden arıza yaptığını incelemek isterseniz şu metnimizi inceleyiniz. Yine de merak ettiğiniz ya da sormak istediğiniz bir konu olursa Bursa klima servisi ekiplerimize hemen telefon ya da mail üzerinden ulaşabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Klima kumanda arızaları

Kumanda üzerinde meydana gelen arızaların onarımından ziyade genellikle yenisinin alınması daha uygun fiyatlara geliyor. Bu yüzden akıllı kumanda olarak tabir ettiğimiz universal modellerle çok daha uygun fiyata işinizi çözmeniz mümkün olacaktır. Akıllı klima kumandası ile ilgili bilinmesi gereken detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

Bursa klima servisimiz sizlere klima montajı, klima satışı, sıfır klima satışı, ikinci el klima satışı gibi alanların yanı sıra  klima bakımı, klima arıza onarımı gibi hizmetler sunuyor. Bursa Tekniker Servis bünyesinde faaliyet göstermekte olan Bursa Klima Servisimizden hizmet almak isterseniz 0505 992 06 95 numaralı telefon hattımızı arayabilirsiniz.

About Bursa Klima Servisi

Bursa klima arıza onarım hizmetleri, satış, demontaj ve montaj hizmetleri için 0505 992 06 95 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Check Also

Bursa’da ikinci el klima alıyoruz

Evet, Bursa’da ikinci el klima alıyoruz. Satmak isteyenden alıyoruz. Gerekli bakım ve onarım işlemlerini yapıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonServisi ARA