Home / Klima Servisi / Klima kapasitörü neden arıza yapar?

Klima kapasitörü neden arıza yapar?

Bu makalemizde Klima kapasitörü nedir, neden arıza yapar ve fiyatı nedir sorularına cevap bulacağız;

Bursa Klima Servisi

1-) Klima kapasitörü nedir?

Kapasitör klimamızda yüksek voltajlı bir güç çekildiğinde destekçi bir yapıya sahip olması ile bilinir. Kapasitör üzerinde mikrofarad değeri olan bir üründür. Enerji depolayarak gücü motora göndermekte olan bir üründür ve motoru yani kompresörü harekete geçirmekte etkili bir yapısı vardır. Elektrik elektronikçiler buna ayrıca kondansatör adını da verir.

En basit tanımı ile en küçük batarya anlamına gelir. İki plaka üzerinde enerji depolama görevine sahiptir. Dolup boşalma hızı çok yüksek olup sayısız düzeyde şarj olma imkanına sahiptir ve devre şemalarında çeşitli semboller ile gösterilmektedir. 

Bursa Klima Servisi

Kapasitör üzerindeki değerler farad ölçü birimi ile değerlendirilir. Piko farad, nano farad ve mikro farad olan değerlerle de görebiliyoruz. Ayrıca maksimum voltaj değeri de kapasitör üzerinde yer alacaktır.

Bursa Klima Servisi

2-) Kapasitör neden arıza yapar?

Kapasitörün arıza yapmasındaki en önemli etken zaman ve uzun bir süre hiç aktif hale gelmemiş olmasıdır. Eğer klimanızı yılın sadece belli dönemlerinde kullanıyorsanız yani yazdan yaza kullanıyorsanız kapasitör arızaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yılın belli dönemlerinde klimanızı çalıştırarak bu sorunların meydana gelmesini engellemeniz mümkün olacaktır.

Bursa Klima Servisi

3-Kapasitör fiyatları nedir?

Kapasitörler farad değerlerine göre fiyatlarında değişkenlik göstermektedir. 9000 btu bir klimada kullanılan kapasitör ile 24000 btu bir cihazda kullanılan kapasitör farklılık göstermektedir. Bu yüzden 9000 Btu bir cihazda kullanılan kapasitörün değeri 30+1.5 mikrofarad değerine sahipken 24000 btu bir klimadan 55+6 mikrofarad değerine sahip bir ürüne kadar seçim yapılabilmektedir. Güncel döviz kurları sürekli değişken olduğundan dolayı size net bir rakam vermeyeceğim bunu google arama motorunda yazarak görebilirsiniz.

 

About Bursa Klima Servisi

Bursa klima arıza onarım hizmetleri, satış, demontaj ve montaj hizmetleri için 0505 992 06 95 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Check Also

Klimam soğutmuyor, ne yapmalıyım?

Klima soğutma sorunları ile alakalı daha önce Klima neden soğutmaz?başlıklı bir içerik hazırlamıştık. Bu sayfada …

3 comments

  1. Klimamız için 3 tane servis geldi ne olduğunu çözemediler biri dedi motor arızalı değişecek, biri dedi klimanız çöp işe yaramaz bunu verin yerine yenisini verelim biri dedi klimanın gazı yok çok absürt fiyat çıkardılar neyse ki ümit kardeşim basit bir kapasitör değişimiyle işimizi çözdü. sağolun var olun kardeşlerim Allah razı olsun. hayırlı işleriniz olsun.

  2. Arçelik 11000 veya 9000 BTU luk klimamız var.Dışarda pervane kilma çalıştırılmak istendiğinde dönmüyordu.Arçelik servis geldi Kondansatörü değiştirdi.Çalıştı ve normale döndü.Tabii dünya parayı da aldı.2 ay olmadı tekrar klimanın dışardaki pervane dönmüyor.Yine kondansatör mü arızalandı.İki de bir de bu kondansatör neden arızalanır.Cevaplarsanız sevinrim.

    • Yakup bey muhtemelen farklı bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz ya da size getirilen kapasitör ile ilgili bir sorun olabilir. Tekrar servis çağırarak sorunun incelenmesini talep edebilirsiniz. Bursa da olsanız bizzat yardımcı olurduk lakin izmir için de yönlendirebileceğimiz ekipler var sorununuz çözülmez ise ulaşın yardımcı oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şirketler Şirketler